"Përjetësisht të Panjohur" tashmë flet frëngjisht..

. Që në krijimin e tij, blogu “Përjetësisht të Panjohur” u paraqit si një blog dygjuhësh shqip -frëngjisht. Ideja ishte tërheqëse, aq më tepër në këtë fazë kur ende nuk dihej se çka do të përmbante, se ç’natyrë do të kishin shkrimet… . . .
. Më tej, me botimin e shkrimeve të para dhe me krijimin e rubrikave të përhershme si “Metafizikë e Qenies” ose “Histori dhe Mite“, u pa se kjo ide ishte e pamundur të realizohej në praktikë, pasi përveç shkrimit duhej të bëhej edhe përkthimi, përveç idesë duhej përpunuar edhe përshtatja e saj. Në këtë fazë të zhvillimit të tij, blogu braktisi gjuhën e “thjeshtrës” dhe u përqëndrua në gjuhën e “nënës“. . .
.
. Veçse, familja e “thjeshtrës” jo vetëm është e madhe në numër por edhe thuaj injorante në punët e shqipove, të cilët herë herë i ve diku andej nga Lindja, herë herë i quan – në mos barbarë – të paktën “të papërfillshëm“, ndoshta nga injoranca ose dhe nga kryelartësia, dy sëmundje tipike franceze. Zaten, kush është kryelartë është edhe deri-diku injorant – dhe anasjelltas. . Unë preferova t’i quaj shqiptarët “të keqnjohur – méconnus” të përjetshëm. . .
.
. Për fat, blogu i ri në frëngjisht nuk është kopje e thjeshtë e atij në shqip, pavarësisht se titujt dhe imazhin hyrës e kanë të njejtë, pasi shkrimet e botuara në to janë të ndryshme. Për t’u bindur mjafton të kqyren – ose të lexohen (për ata që dinë frëngjisht). . Kqyrje (lexim) të mbarë !

Voici la suite – Ja edhe vazhdimi

Advertisements

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

w

Po lidhet me %s

Këtë e pëlqejnë %d blogues: